A A A
Instalacja elektryczna w budynku jest częścią sieci niskiego napięcia i stanowi układ przewodów w budynku wraz ze sprzętem elektroinstalacyjnym. Zazwyczaj początek instalacji stanowią zaciski wyjściowe złącza kablowego zasilającego budynek, a koniec gniazda wtyczkowe, wypusty oświetleniowe i zainstalowane na stałe odbiorniki energii elektrycznej lokalach.
Dla przykładu instalacja elektryczna w budynku mieszkalnym wielorodzinnym składa się:
  • złącza kablowego (zazwyczaj własność operatora sieci),
  • wewnętrznej linii zasilającej WLZ zasilającej rozdzielnice główną budynku,
  • rozdzielnicy głównej i administracyjnej (tablicy rozdzielczej),
  • wewnętrznej linii zasilającej WLZ zasilającej rozdzielnice piętrowe (potocznie: piony instalacji),
  • układów pomiarowych / liczników energii elektrycznej,
  • rozdzielnic zabezpieczających w lokalach,
  • obwodów odbiorczych, 
  • a także instalacji administracyjnej, służącej do zasilania odbiorów w częściach wspólnych (oświetlenie, gniazda, windy itp...).

Instalacja w budynkach użyteczności publicznej, biurach, sklepach ma zbliżoną strukturę, choć różni się znacznie od powyższej z uwagi na inne sposoby jej wykonania i użytkowania.

Remontując instalacje, należy uwzględnić dostosowanie instalacji do wzrastającej liczby urządzeń zasilanych energią elektryczną. Zdjęcie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
Instalacje projektowane przed wielu laty nie były przewidywane do obciążeń jakie generują teraz powszechnie używane urządzenia gospodarstwa domowego. Wykonywano je głównie tak, aby były w stanie zasilić żarówki, radio, telewizor  i ewentualnie pralkę. Aktualnie posiadamy coraz więcej sprzętu elektrycznego o wiele większych mocach niż kiedyś. Oprócz przeciążania instalacji w mieszkaniu, zwielokrotnia się obciążenie instalacji wspólnej WLZ - Wewnętrznych Linii Zasilających. Instalacja staje się niesprawna i może spowodować pożar w całym budynku. Stare oprzewodowanie nagle przestaje sobie radzić ze wzrastającą liczbą odbiorników i zawodzi nas w najmniej oczekiwanym momencie. Zagraża to bezpieczeństwu zarówno mieszkańców, jak też podłączonych do instalacji urządzeń - grożąc porażeniem lub nawet pożarem.

Oferujemy Państwu nasze usługi,

między innymi wykonywanie projektów branży elektrycznej, kosztorysowanie, a także wykonywanie instalacji, wykonywanie remontów i modernizacji instalacji elektrycznych.
Polecamy Państwu nasze usługi, gwarantując wysoką jakość prac. Skontaktuj się z nami i dołącz do grona zadowolonych klientów.

KONTAKT