Previous Next Play Pause
Rozdzielnica - czyli serce instalacji... Rozdzielnica - czyli serce instalacji...
Jakie wybrać oświetlenie? Jakie wybrać oświetlenie?
Czemu nie muszę wykonywać przeglądu budynku? Czemu nie muszę wykonywać przeglądu budynku?
A A A

Korytarze w szkołach, w hotelach, w budynkach biurowych to miejsca o wzmożonym ruchu użytkowników, a także typowy obszar do stosowania czujników ruchu.

Zapewne wiele razy doświadczyliście Państwo skutków działania nieprawidłowo dobranych czujników. Czasem była to zbyt późno wykryta obecność i zdążyliśmy już przejść przez znaczną część korytarza w ciemnościach. Czasem oświetlenie nagle zgasło, pomimo tego, że byliśmy jeszcze obecni w pomieszczeniu i pozostało już tylko pomyśleć: "ciemność, widzę ciemność..." i iść dalej w ciemnościach.

Czy warto instalować czujniki będące powodem przyszłych frustracji. Frustracja to czasem najmniejszy problem, bo gorzej jeśli przez nieprawidłowo dobrane czujniki i brak oświetlenia dojdzie do wypadku?

Na rynku jest mnóstwo wyrobów, nabrać się jest więc łatwo i kupić nieodpowiednie urządzenie. A z uwagi na słabą jakość części wyrobów, nierzetelnie podane dane techniczne dla osoby bez dobrego doświadczenia to zadanie prawie nie wykonalne. Jak to wygląda w praktyce?

Producent czujnika podaje, że jego czujniki mogą wykrywać ruch w zakresie 180° lub np. pole detekcji czujnika równe jest 180°.  Co nam to mówi?  W zasadzie nic - bo czujnik zapewne może wykrywać ruch w zakresie 180°, ale ten kąt jest zapewne kątem w poziomie, a jak rozwarte jest pole detekcji w pionie? Czy jeśli kąt rozwarcia będzie mały, czujnik wykryje nas prawidłowo? A może zbyt niskie osoby nie będą np. dla czujnika widoczne? Możemy tylko "gdybać" bo bez pełnej wiedzy o charakterystyce czujnika nie wiemy w jakim obszarze czujnik nas wykryje, bo przecież czym innym będzie np. kąt rozwarcia 180°, a czym innym np. 20°.

A co z innym z parametrów określanym jako zasięg detekcji, a czasami też określanym jako odległość max. Czy, jest ten "max" lub zasięg detekcji? Zapewne jest to tylko odległość w które czujnik może zadziałać ale wcale nie musi. Być może przy podawanej odległości lub zasięgu musielibyśmy skakać, wyginać itp. zanim czujnik by nas wykrył. A łącząc wspomniane parametry pola detekcji (w tym kąta rozwarcia) i odległości czy nagle się nie okaże, że czujnik na podanej odległości praktycznie nas nie 'widzi"? Praw fizyki nie da się oszukać. W uproszczeniu czujniki PIR (bo te teraz opisujemy) wysyłają tylko czy przy każdej wysokości montażu i jakiej szerokości tzn. jak rozwarty jest ten kąt w pionie? Z takim podejściem w doborze czujników można spotkać się dość często. 

A jak to jest w praktyce? 

W przejściach mamy prawie zawsze do czynienia z kierunkiem ruchu osób w stronę czujnika (promieniowo), a więc wiązki podczerwieni nie są przecinane. Jeśli czujnik jest słabej jakości, emituje mało wiązek podczerwieni - to często idąc w stronę czujnika, znajdujemy się między wiązkami i czujnik praktycznie nas nie dostrzega. Prawdopodobieństwo przejścia przez 2 strefy przełączania jest bardzo małe, a samo przełączenie zazwyczaj następuje z dużym opóźnieniem.

Tutaj wychodzą właśnie takie "małe" rozbieżności, że tani czujnik ma teoretycznie zasięg 12m, a o wiele droższy tylko 5m.
Czy ten droższy jest gorszy, bo ma mniejszy zasięg? Pewnie do takiego wniosku dojdziemy, ale prawda jest zazwyczaj inna.
Producent markowego czujnika do zastosowań profesjonalnych podaje w większości przypadków odległość przy ruchu promieniowym, a dodatkowo też tą przy ruchu stycznym. A co podaje producent taniego czujnika? Zazwyczaj podaje tylko jedną odległość. A którą? Nietrudno zgadnąć - tą która w opisie sugeruje lepsze parametry czujnika tj. podawana jest odległość przy ruchu promieniowym (choć czujnik przy ruchu w tym kierunku działa nie zawsze dobrze). 
Więc jak widać, w tak trudnych warunkach jakie występują w korytarzach, aby uzyskać wysoką niezawodność nie możemy ufać tylko opisom, a musimy znać dokładne charakterystyki czujników, a jeszcze lepiej zasymulować działanie w specjalistycznych programach projektowych.

Dla korytarzy mamy kilka dedykowanych rozwiązań które zapewniają bardzo wysoką niezawodność działania, a także redukują koszta związane z niepotrzebnym załączaniem lamp, gdy w pomieszczeniu nie ma ludzi.  W zależności od potrzeb stosujemy:

- wspomnianą technikę czujników PIR z multisoczewkami, gdzie obszar wykrywania zapewnia kompletne monitorowanie pomieszczenia w wybranym i pożądanym zakresie, także w przypadku potrzeby użycia z podwójnymi lub potrójnymi czujnikami o kątach wykrywania od 180° do 360°,

- inną technologię z czujnikami o wysokiej częstotliwości: DUAL HF z podwójną charakterystyką kierunkowości.

Nie istnieje niestety jedno sprawdzone rozwiązanie dla wszystkich przypadków.
Wybór zależy zawsze od specyfiki pomieszczenia i wymagań które powinny zostać spełnione.

Oferujemy Państwu nasze usługi,

między innymi wykonywanie projektów branży elektrycznej, kosztorysowanie, a także wykonywanie instalacji, wykonywanie remontów i modernizacji instalacji elektrycznych.
Polecamy Państwu nasze usługi, gwarantując wysoką jakość prac. Skontaktuj się z nami i dołącz do grona zadowolonych klientów.

KONTAKT